Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Zakup kolekcji brązów z królestwa Beninu

 

Zakupiona kolekcja składa się z 28 obiektów (18 pojedynczych i 5 par) wykonanych z brązu pochodzących z królestwa Beninu, wykonane techniką wosku traconego. Kolekcja związana jest z kulturą dworską i przedstawia postaci i precjoza używane przez władców i urzędników.

 

Obiekty zostały zakupione od Rodziny Bojarskich, która jest właścicielem kolekcji. Wszystkie przedmioty zostały skatalogowane i opisane przez Ryszarda Bojarskiego w latach 70. i 80. XX w. podczas jego pobytu w Nigerii. Fakt ten wpływa na ich autentyczność.

 

Dodatkowa wartością zbioru jest są badania wykonane w latach 2013-2014 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyczące wieku kolekcji. Z badań wynika, że najstarsze przeznaczone  do zakupu obiekty pochodzą z XVIII w.

 

Zakup ma za zadnie wzbogacenie zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz jest przeznaczony w przyszłości do prezentacji na wystawie stałej poświęconej kulturom Afryki. Do czasu powstania wystawy stałej część obiektów będzie prezentowana  na wystawie „Zwykłe-Niezwykłe”.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP