Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Zakup kolekcji polskiej sztuki ludowej ze zbiorów Andrzeja Delinikajtisa

 

 

Zakupiona kolekcja została zebrana przez Andrzeja Delinikajtisa (1926 -  2012), z wykształcenia prawnika, z zawodu dziennikarza, związanego w latach powojennych z czasopismem "Współczesność", a następnie z Polskim Radiem.

 

Przedmioty zgromadzone w jego kolekcji zostały pozyskane podczas licznych podróży po Polsce. Są to rzeźby i obrazy XIX wieczne, pochodzące z prowincjonalnych kościołów czy kaplic przydrożnych. Druga grupa obiektów to sztuka ludowa powstała po drugiej wojnie światowej. Delinikajtis odwiedzał znane ośrodki rzeźbiarskie kupując dzieła bezpośrednio od twórców lub ich rodzin. Większość zakupów miała miejsce w latach 60 tych XX wieku. W kolekcji znajdują się dzieła takich autorów jak: Józef Piłat, Wincenty Krajewski, Józef Janos czy Jan Lamęcki. Wyjątkiem na tle całości zbiorów jest inspirowana sztuka ludową fajansowa figura Matki Boskiej Skępskiej w stylu art déco, według projektu Władysława Adamiaka, wykonana w Fabryce Fajansu w Pacykowie w latach 20 XX w.

 

Wszystkie zakupione obiekty zostaną umieszczone na wystawie "Biblia Pauperum. Obraz Boga w sztuce ludowej". Można je będzie również oglądać na wystawie internetowej oraz w katalogu na stronach internetowych muzeum.  Zakup kolekcji stał się również okazją do realizacji krótkich filmów dokumentujących etapy umieszczania obiektów w zbiorach muzealnych (m.in. inwentaryzację, konserwację, dokumentację fotograficzną).

 

Projekt „Zakup kolekcji polskiej sztuki ludowej ze zbiorów Andrzeja Delinikajtisa” został dofinansowany ze środków programu „Kolekcje muzealne” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

 

Wystawa wirtualna - link

 

Katalog zbiorów

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP