Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Wall Art. Warsztaty origami modułowego z Dobrze się składa.

30 czerwca, godz. 12.00 - 17.00

 

Origami modułowe to technika, która wykorzystuje tradycyjną sztukę składania papieru do tworzenia współczesnych przedmiotów wystroju wnętrza takich jak lampy, obrazy, ozdoby. Zapraszamy do zapisów!

 

Więcej…

Potencjał kolekcji i kolekcjonowania - seminarium

14 czerwca, godz. 9.30-17.30

 

Seminarium stanowi pretekst do stworzenia platformy wymiany doświadczeń oraz prezentacji dobrych i złych praktyk będących wynikiem procesu kreowania wrażeń publiczności. Bazując na szerokim i niewyczerpanym zagadnieniu kolekcji i kolekcjonowania, spotkamy się z przedstawicielami działów edukacji instytucji kultury, organizatorami festiwali, pomysłodawcami niebanalnego nęcenia odbiorców. Naszym celem jest zgłębienie tematu projektowania doświadczeń i wrażeń szeroko pojętego odbiorcy kultury i sztuki. Odpowiedzi będziemy poszukiwać zarówno w głównym nurcie, jak i na peryferiach. Spróbujemy znaleźć pewne rozwiązania i podejmiemy nieoczywiste tropy.

 

Więcej...

Pokazy filmów koreańskich – bezpłatne wejściówki

Elektryzująca kinematografia koreańska zaskakująca swoistym pojmowaniem świata, a jednocześnie podejmująca tematy uniwersalne zaprezentuje się w Kino Antropos.

 

Więcej...

Dzień Dziecka w Muzeum dla Dzieci

2 czerwca, godz. 11.00 - 17.00

 

Świętujcie wraz z nami Dzień Dziecka! Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy bogaty program aktywności dla całej rodziny.

 

Muzyka, opowieści, warsztaty artystyczne oraz konkursy z nagrodami – to tylko część naszych atrakcji! Idea wielokulturowości jest nam bardzo bliska, dlatego w tym szczególnym dniu zainspirujemy się malowniczym Senegalem, tajemniczą Koreą i barwnym Meksykiem :)

 

Więcej...

Noc Muzeów

Peruwiańska Noc Muzeów już 19 maja

 

W tę noc pełną kulturalnych atrakcji, Muzeum otwiera wszystkie swoje wystawy – zarówno czasowe, jak i stałe, jak również przestrzenie dla maluchów w Muzeum dla Dzieci. Szykujemy również specjalne rozrywki, m.in. przestronne patio zmieni się w strefę relaksu przy latynoamerykańskich rytmach, będzie możliwość poznania polskich archeologów, odkrywców królewskiego grobowca oraz spróbować wyśmienitej czekolady.

 

Więcej o atrakcjach…

Wielkie Targi Wielkanocne

18 marca, godz. 10:00-18:00

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Wielkie Targi Wielkanocne, które odbędą się 18 marca w godz. 10:00-18:00. Ponad stu wystawców to gwarancja fantastycznej fuzji kolorów, wyjątkowego rękodzieła, tradycyjnych form i odświeżonego etnodizajnu. Na stoiskach twórców ludowych, etnodizajnerów i wydawców znajdą się m.in. pisanki, palmy, obrusy, koszyczki, wycinanki, a także biżuteria, elementy wystroju wnętrz oraz ceramika.

W specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można spróbować potraw z różnych zakątków Polski i nie tylko.

Wielkie Targi Wielkanocne organizowane są przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od ponad 30 lat. Co roku gromadzą gości z całego kraju. Targi są niepowtarzalną okazją do poszukiwań nowych inspiracji oraz platformą spotkań pasjonatów rękodzieła.

 

Więcej...

CHIŃSKI TARG NOWOROCZNY

24 lutego (sobota), godz. 12.00-20.00

 

W lutym Chińczycy świętują rozpoczęcie nowego roku, któremu – zgodnie z tamtejszym zodiakiem – patronuje Pies. Ma to być czas przyjaźni oraz zacieśniania więzów międzyludzkich. Zapraszamy na warsztaty, spotkania i pokazy, które pozwolą uczestnikom przenieść się do Chin i poczuć atmosferę chińskiego świętowania.

Wstęp: 6 zł/ wstęp bezpłatny dla dzieci do 7. roku życia.

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

✩ 9-10 grudnia 2017 r. ✩

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Boskie Targi Bożonarodzeniowe w nowej odsłonie. Tegoroczna edycja odbędzie się z większym niż poprzednie rozmachem. Na Targach pojawią się stoiska z etnodizajnem, a w specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można napić się regionalnego piwa i spróbować potraw z różnych zakątków Polski.

Swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi z Polski i Europy, a na stoiskach znajdą się m.in. tradycyjne ozdoby na choinkę ze słomy i papieru, ozdoby z kolorowego opłatka, malowane bombki, stroiki i kartki świąteczne, wycinanki, pająki, haftowane obrusy i serwetki, koronki, tkaniny dwuosnowowe.

 

❄❄❄

 

Bilety: 10 zł (dorośli), 6 zł (emeryci, studenci, dzieci powyżej 7. roku życia), bezpłatnie (dzieci poniżej 7. roku życia).

Seminarium „Ożywić Przedmiot”

30 listopada, godz. 9.30-16.00

 

Mamy świadomość wyzwań, jakie stawia przed nami współczesna edukacja muzealna. Obiekt przestaje być zwykłym przedmiotem, stając się wielowymiarowym pretekstem do opowiedzenia historii i aktywnego zaangażowania odbiorcy. Chcemy porozmawiać o nowej muzeologii, skupić się nad potencjałem interaktywnej ekspozycji i zredefiniować pojęcie narracji przedmiotu. Prześledzić możliwości, jakie otwierają się na drodze między pomysłem a użyciem obiektu w praktyce. Zaprezentujemy również innowacyjny projekt mobila „Ekspedycji – edukacyjnej etnograficznej kolekcji”. Do udziału w seminarium zapraszamy edukatorów, popularyzatorów, muzealników, dizajnerów i wszystkich zainteresowanych.

Ołtarz na Dzień Zmarłych

3 listopada, godz. 18.00

 

Ołtarz jest jednym z podstawowych elementów obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku. Oprócz tradycyjnych czaszek z cukru, napitku i pożywienia, mogą się na nim znaleźć także przedmioty, które były drogie zmarłym za życia. Ścieżki usypane z kwiatów i ziaren mają naprowadzać ich na drogę wiodącą do ołtarza, na którym oczekuje na nich uczta. Tegoroczny ołtarz poświęcony jest słynnej meksykańskiej malarce, Fridzie Kahlo.

Królowie, palawary i zapomniany odkrywca

26 października

 

W programie:

 

1. Premiera filmu dokumentalnego „Królowie, palawary i zapomniany odkrywca”. Reżyseria: Władysław Rybiński, czas trwania: 52 minuty. Film przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej intrygujących polskich eksploratorów Afryki u schyłku XIX wieku, Stefana Szolc-Rogozińskiego.

 

2. Prelekcja „Kamerun -Vivat Polonia 2016” – Dariusz Skonieczko, PME

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Władysławem Rybińskim

Open Access Day

25 października

 

Program:

• godz. 15.00-16.00, Biblioteka: oprowadzenie po Bibliotece, Czytelni, Magazynie Archiwaliów na podłożu papierowym, Magazynie Negatywów. Tam pokażemy fizyczne obiekty, które są zdigitalizowane lub w procesie digit. i udostępnione w sieci (np. kolekcja fotografii Migacza, Gana, Cholewy). Następnie spotkanie w Czytelni, gdzie opowiemy o tych niezwykłych kolekcjach, pokażemy prezentację, przeprowadzimy warsztaty na bazie tych zasobów.

• godz. 12.00 do 14.30, sala kameralna, warsztaty: edytowanie haseł w Wikipedii i tworzenie np. szkolnych/studenckich prezentacji/artykułów itp. z użyciem zasobów w Commons, które trafiły tam z naszych projektów (,,Rok obrzędowy z Wikipedią”, ‘’Etnografia Karpat”). Przewidujemy konkursy z nagrodami!

• godz. 11.00-14.00, Wystawy stałe - bezpłatny wstęp

KULINARNY UPCYCLING

14 października, godz. 17.00

 

Jedna trzecia żywności na całym świecie nigdy nie zostaje zjedzona. W Polsce to ok. 9 milionów ton jedzenia rocznie. To, co możemy zrobić, to działać w mikroskali, dlatego podczas spotkania zdradzimy Wam najlepsze patenty na niemarnowanie. Co możemy zrobić ze zbyt długo leżącymi warzywami lub czerstwym chlebem? Jakie możliwości w zakresie niemarnowania daje nam konkretna kuchnia? Gdzie w Warszawie oddać nawet niewielkie, domowe nadwyżki jedzenia? Jak w końcu nauczyć się racjonalnie planować zakupy? Na te i inne pytania Agaty Michalak odpowiedzą doświadczeni praktycy, kulinarne autorytety i uwodziciele nie tylko warszawskich podniebień.

 

Wydarzenie organizowane w ramach Światowych Dni Żywienia z Bankiem Żywności SOS.

 

Miejsce: sala kinowa

Moja Żydowska Warszawa | spotkanie autorskie

5 października, godz. 16:00 - 19:00

 

5 października zapraszamy na spotkanie z Anną Ciałowicz - autorką książki „Moja żydowska Warszawa. Antologia tekstów”. W ramach wydarzenia odbędzie się także oprowadzanie po aneksie judaistycznym, który znajduje się na jednej z naszych ekspozycji stałych - Czas Świętowania.

 

Więcej...

NIECH ŻYJE PAPIER! EDYCJA 4

Już czwarty raz redakcja magazynu „Zwykłe Życie” organizuje wydarzenie skierowane do miłośników papieru. To święto dla zainteresowanych drukiem, papierowym designem i nowymi technologiami.

 

Miejsce: patio, sala kinowa

 

Więcej...

Google Arts & Culture

Ponad 180 instytucji kultury i domów mody z całego świata. 400 wirtualnych wystaw, 30 000 zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów. Już 8 czerwca rusza projekt „We wear culture” stworzony przez platformę Google Arts & Culture. Obok światowej sławy muzeów w projekcie wzięło udział Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

„We wear culture” to wspólne przedsięwzięcie Google Arts & Culture, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz kilkuset instytucji kulturalnych pochodzących m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Tokio i São Paulo. Projektanci mody, kuratorzy, eksperci, a także uczelnie wyższe, muzea i organizacje pozarządowe połączyły siły, by stworzyć wystawę poświęconą światowej historii mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty, które zmieniły sposób ubierania się kolejnych pokoleń.

TEENS LOVE DESIGN

TEENS LOVE DESIGN 2017 to projekt skierowany do młodych ludzi. Cel jest jak zawsze jeden: zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

 

Przyglądanie się światu, doświadczanie i przeżywanie, dokumentowanie, a wreszcie – dzielenie się swoimi refleksjami – to inspiracja do rozmów z młodymi. Na naszych oczach zmieniają się sposoby komunikacji, technologie oraz mody. Chcemy, aby młodzi ludzie własnym głosem opowiedzieli o sprawach dla nich istotnych nie tylko w Polsce, ale też …w Grecji.

W ramach projektu TEENS LOVE DESIGN 2017 grupa młodych ludzi w Warszawie i Grecji, realizując ideę „centrum kompetencyjnego”, uczestniczyć będzie w warsztatach prowadzonych z artystami oraz specjalistami z takich dziedzin jak film, jedzenie, moda oraz nowe technologie z wykorzystaniem metody design thinking.

Noc Muzeów 2017

20 maja (sobota), godz. 18.00-00.00

 

Tegorocznym hasłem Nocy Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie jest MIŁOŚĆ. Tej nocy przestrzeń muzeum zamieni się w miejsce pełne miłosnej symboliki. Udostępniona zostanie unikalna kolekcja archiwalnych miłosnych pocztówek. Po wizycie w muzeum zapraszamy na after party do klubu Miłość!

Dzień wolnej sztuki

Dzień wolnej sztuki

22.04.2017, godz. 12:00-14:00

 

8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak naprawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć, dlatego proponujemy Wam... Dzień Wolnej Sztuki. 22 kwietnia w godz. 12:00-14:00 zapraszamy na niezwykłą podróż. Pięć obiektów. Pięciu kuratorów. I jedno jest pewne – o wiele więcej niż pięć minut zwiedzania! Wybrane eksponaty oglądaj POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz i jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

Warsztaty pisankarskie dla dorosłych

1.04.2017, godz. 18:00-20:00

 

Zapraszamy na przedświąteczne warsztaty pisankarskie. Zajęcia poprowadzą znane artystki ludowe z regionu kurpiowskiego – Wiesława Bogdańska i Halina Witkowska, które pokażą, jak ozdobić wydmuszki za pomocą dwóch niezwykłych technik – techniką woskową oraz techniką aplikacji (kolorową włóczką i „duszą” sitowia).

 

Wiesława Bogdańska – laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Na co dzień prowadzi warsztaty z plastyki obrzędowej na każdą porę roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Zajmuje się wykonywaniem m.in. wycinanek, palm, byśków z ciasta i bibułkowych kwiatów.

Halina Witkowska – prowadzi kuźnię kurpiowską w Pniewie. Jest laureatką wielu konkursów plastyki obrzędowej i na wyroby kulinarne. Jej specjalność to pyszne tradycyjne ciasteczka zwane fafernuchami.

 

Więcej...

Następna strona

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP