Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Dzień wolnej sztuki

Dzień wolnej sztuki

22.04.2017, godz. 12:00-14:00

 

8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak naprawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć, dlatego proponujemy Wam... Dzień Wolnej Sztuki. 22 kwietnia w godz. 12:00-14:00 zapraszamy na niezwykłą podróż. Pięć obiektów. Pięciu kuratorów. I jedno jest pewne – o wiele więcej niż pięć minut zwiedzania! Wybrane eksponaty oglądaj POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz i jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

Warsztaty pisankarskie dla dorosłych

1.04.2017, godz. 18:00-20:00

 

Zapraszamy na przedświąteczne warsztaty pisankarskie. Zajęcia poprowadzą znane artystki ludowe z regionu kurpiowskiego – Wiesława Bogdańska i Halina Witkowska, które pokażą, jak ozdobić wydmuszki za pomocą dwóch niezwykłych technik – techniką woskową oraz techniką aplikacji (kolorową włóczką i „duszą” sitowia).

 

Wiesława Bogdańska – laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Na co dzień prowadzi warsztaty z plastyki obrzędowej na każdą porę roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Zajmuje się wykonywaniem m.in. wycinanek, palm, byśków z ciasta i bibułkowych kwiatów.

Halina Witkowska – prowadzi kuźnię kurpiowską w Pniewie. Jest laureatką wielu konkursów plastyki obrzędowej i na wyroby kulinarne. Jej specjalność to pyszne tradycyjne ciasteczka zwane fafernuchami.

 

Więcej...

Wielkie Targi Wielkanocne

2.04.2017, godz. 10:00-18:00

 

Już 2 kwietnia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Wielkie Targi Wielkanocne w nowej odsłonie. Tegoroczna edycja odbędzie się z większym niż poprzednie rozmachem. Po raz pierwszy na Targach pojawią stoiska z etnodizajnem, a w specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można napić się regionalnego piwa i spróbować potraw z różnych zakątków Polski. Tradycyjnie swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi z Polski i Europy, a na stoiskach znajdą się m.in. pisanki, palmy, obrusy, koszyczki, wycinanki, a także biżuteria oraz ceramika. W programie m.in. pokaz malowania pisanek metodą batikową, warsztaty kulinarne i ze zdobienia pisanek oraz rodzinne zajęcia o zwyczajach wielkanocnych. Wielkie Targi Wielkanocne organizowane są przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od ponad 30 lat. Co roku gromadzą gości z całego kraju.

 

Więcej...

Marcowe warsztaty w PME

Warsztaty z batiku i papieru mâché, a także nauka sporządzania naturalnych kosmetyków. W marcu Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie przygotowało cykle niezwykłych wydarzeń.

Batikowe tkaniny mają renomę na całym świecie, a za ich stolicę uznaje się barwną Indonezję. Warsztaty „Ręko-lekcje: Batik wieczorową porą” to okazja do poznania tej wyjątkowej techniki oraz wykonania zdobionych tym sposobem przedmiotów.

Kremy, maseczki, balsamy, szampony, a nawet pasta do zębów – podczas zajęć „For-my: Uroda z natury” będzie można dowiedzieć się, jak przygotować naturalne kosmetyki. Uczestnicy poznają sprawdzone receptury, by na zakończenie warsztatów wykonać własne domowe produkty.

 

Więcej...

Chiński Nocny Targ

Chiński Nocny Targ | 25.02.2017, godz. 16:00

 

Chińczycy niedawno rozpoczęli Nowy Rok. Zgodnie z tamtejszym zodiakiem patronuje mu Kogut. Symbolizuje on dynamizm i entuzjazm w działaniu, ryzyko, ale także stawianie w życiu na jakość, a nie ilość, wykonywanych czynności. Na dobry początek 2017 przygotowaliśmy serię wydarzeń, które pozwolą przenieść się do dalekiej Azji i poczuć, jak na chińskim barwnym targu.

 

Więcej...

 

 

Polsko - japońskie Warsztaty Kulinarne

18 lutego 2017

 

Zapraszamy na kulinarne warsztaty polsko-japońskie. Wspólnie będziemy lepić pierogi ruskie w japońskim cieście gyoza, a także przygotowywać polski deser sprzed lat - blok “czekoladowy” z zieloną herbatą matcha. Warsztaty zakończymy ucztą pełną przygotowanych specjałów. Na gości czekać będą też zupa miso na polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty. Każdy wróci do domu z certyfikatem ukończenia warsztatów i słodkim upominkiem.

 

I tura o godzinie 12:00

II tura o godzinie 17:00

Czas trwania ok. 4 godziny / warsztat

 

Więcej...

Dzień pióra wiecznego

5 listopada 2016

 

Jest to międzynarodowa impreza, która ma na celu popularyzację pisma, a w szczególności pisania piórami wiecznymi. Do tej pory w Polsce Dzień Pióra Wiecznego był organizowany w postaci mniejszych imprez w różnych miastach. Po raz pierwszy impreza nabiera charakteru ogólnopolskiego i jest kierowana do miłośników piór wiecznych w każdym wieku, oraz wszystkich zainteresowanych sztuką ręcznego pisania i kaligrafii.

 

Targ miodowy

16 października 2016

 

Targ Miodowy to wydarzenie, podczas którego będziemy mierzyć się z tematem ginącej populacji pszczół, miejskim pszczelarstwem, reaktywacją bartnictwa i wszystkim, co związane jest z miodem i jego cudownymi właściwościami.

 

Goście targu będą mogli kupić różnogatunkowe miody z różnych części Polski, także te wpisane na listę produktów regionalnych, potrawy z miodem, kosmetyki na bazie miodu, miody pitne czy woskowe świece.

 

 

Spotkania z wielokulturowością

24-25 września 2016

 

Mazowsze przez wieki zamieszkane było przez przedstawicieli różnych kultur. Podążając ich śladem, odwiedzimy mazowieckie miasta – Płock i Gąbin, którym przyjrzymy się pod kątem współistnienia w nich społeczności różnych wyznań, w przeszłości oraz współcześnie. Zastanowimy się nad sposobami odczytywania i kształtowania przestrzeni pod kątem pamiątek przeszłości; jakie ślady w przestrzeni miejskiej (i nie tylko) pozostawili po sobie dawni mieszkańcy, a jednocześnie – jakie są obecnie sposoby ich upamiętniania. Szczególną uwagę poświęcimy przedwojennej społeczności żydowskiej.

Seminarium naukowe
„Apokryf i Biblia – ludowy obraz Boga i transcendencji”

26 września 2016 roku, 12:00 – 16:00

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

 

Podczas seminarium chcemy podjąć debatę nad rolą tradycji chrześcijańskiej w polskiej sztuce ludowej i sposobami „przetworzenia” jej przez dawnych i współczesnych artystów ludowych i naiwnych. Chcemy przyjrzeć się m.in. indywidualnej interpretacji Pisma Świętego i niekanonicznych przypowieści biblijnych.

 

Razem z Ekwadorem

14 czerwca godz. 19.00

 

Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze. W programie wydarzenia m.in. muzyka na żywo, wystawa strojów ludowych, konkursy i aukcje.

Wstęp wolny.

 

 

Filmowa Noc Muzeów w PME

Tej nocy goście będą mogli oglądać projekcje filmowe we wszystkich przestrzeniach Muzeum. Zaprezentowane zostaną obrazy związane z historią i budynkiem Muzeum, nagrania archiwalne, filmy nieme oraz produkcje pełnometrażowe związane z antropologią i etnografią. Najmłodszych gości również czeka szereg filmowych atrakcji.

Spotkanie towarzyszące wystawie „Wokół stołu”

26 kwietnia 2016 r. (wtorek) o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie towarzyszące wystawie „Wokół stołu”.

 

Na sali wystawy opowiemy o obrzędach rodzinnych – chrzcinach, pierwszej komunii i pogrzebie. Opowieść zilustrujemy filmami, zdjęciami i przedmiotami ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, wystawa „Wokół stołu” (1 piętro)

 

Fot. - W. Migacz, zbiory PME

 

Dzień Wolnej Sztuki

Logo dws

W sobotę 23 kwietnia odbędzie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne, techniczne w całej Polsce pokażą Wam po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. Naszych kuratorów znajdziecie tego dnia w  godzinach 12.00-14.00 na patio oraz na wystawach: ,,Czas świętowania" i ,,Porządek rzeczy". Manekiny koreańskie, deskorolki, lalki w ręcznie szytych strojach, łapcie i designerskie kapcie oraz biżuteria z korala i bursztynu - chcemy z Wami o tym porozmawiać!

Zwiastun wydarzenia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie,
23 kwietnia 2016 w godz. 12:00-14:00

Realizacja. Mariusz Raniszewski

 

Plakat niech żyje papier

Niech Żyje Papier! - 16 kwietnia 10:00 - 20:00

Każdy, nawet nałogowy zbieracz książek powoli sięga po e-book. Tradycyjne zeszyty kreślarskie używane przez rysowników zamieniane są na tablety. Dokąd zmierzają nowe technologie i czy mogą wspierać a nie wypierać papier? Wydarzenie „Niech Żyje Papier”, które odbędzie się 16 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie jednodniowym świętem dla wszystkich zainteresowanych szeroką użytecznością i rolą papieru.  Organizatorem wydarzenia jest redakcja magazynu Zwykłe Życie.

 

Wstęp na targi oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na: www.zwyklezycie.pl oraz fb/zwykle.zycie.

Czytaj Więcej

Plakat do Kiermaszu Wielkanocnego

Kiermasz wielkanocny

Twórcy z różnych regionów Polski oraz z Ukrainy i Białorusi zaprezentuje swoje wyroby. Na stoiskach znajdą się: pisanki, palmy, baranki, serwety, obrusy, koszyczki, stroiki na stoły, wycinanki, biżuteria, ceramika.

 

Bilet wstępu na kiermasz – 6 zł  /osoby dorosłe/  upoważnia do zwiedzenia wystaw w Muzeum.

 

Plakat do wydarzenia Chiński Nocny Targ

Chiński Nocny Targ

Chiński Nocny Targ w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

27 lutego 2016 r. w godz. 17.00-22.00

 

PROGRAM

Patio (parter):

17:00, 18:00, 20:00, 21:00 Minikoncert tradycyjnej muzyki chińskiej

17:30, 19:30, 21:30 Pokaz grupy kuglarskiej Dragonfly

18:30 Ceremonia parzenia herbaty

19:00 Wykonanie fragmentu opery pekińskiej „Luo Cheng jiaoguan”

20:30 Pokaz wushu

17:30, 18:30, 19:30, 20:30 Warsztaty malowania lampionów (koszt 1 lampionu: 5 zł)

 

Wstęp: 5 zł/os. i 3 zł/os. (dla dzieci do 7 roku życia i grup od 5 osób).

Czytaj Więcej

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP