Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

WĘGIERSKA MIŁOŚĆ 19 maja - 31 sierpnia

Wszystkie odcienie węgierskiej miłości – od schyłku XIX wieku, przez przełomowe lata 60., aż po współczesność – to temat wystawy przygotowanej przez Skansen Etnograficzny w Szentendre. Ekspozycja zaprezentowana zostanie po raz pierwszy w Polsce. Pretekstem do opowieści o zmianie miłosnych obyczajów na przestrzeni niemal 150 lat jest historia polsko-węgierskiej pary. To niezwykła podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.

 

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy czasu poznawania się i narzeczeństwa. Zwiedzający m.in. dowiedzą się, kogo poślubiliby, gdyby urodzili się w innej niż obecna epoce, skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewa przed domem dziewczyny lub w jaki sposób zdobyć miłość ukochanego za pomocą miłosnych praktyk magicznych. Obok odpowiedzi na te pytania przybliżone zostaną przemiany obyczajowe lat 60. XX wieku, wynikające z kontekstu historycznego i z rewolucji seksualnej oraz współczesne zwyczaje związane z dobieraniem się w pary.

 

Kolejną część poświęcono przygotowaniom weselnym oraz ceremonii ślubnej. Regionalne węgierskie potrawy, ludowe stroje, a także przedmioty używane podczas tego istotnego z wielu powodów obrzędu złożą się na obraz tradycyjnego wiejskiego wesela. Fragmenty dotyczące nowoczesnych trendów ubarwią zamieszczone na wystawie filmy oraz muzyka. Wystawę zamyka oddzielona od pozostałych część dotycząca tematu erotyki i seksualności.

 

Skansen Etnograficzny w Szentendre – to największy na Węgrzech skansen, założony w 1967 roku. Muzeum posiada kolekcję, na którą składa się ok. 80 000 obiektów, ponad 100 000 fotografii oraz bogata dokumentacja dotycząca węgierskiej architektury ludowej, historii i zwyczajów z różnych regionów Węgier.

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – założone w 1888 roku, jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada najbogatszy w Polsce zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów – ok. 100 000 muzealiów.

 

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP