Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Galeria Koreańska

od 23 lutego 2018 r.

 

Otwarcie nowej niezwykłej ekspozycji stałej poświęconej kulturze koreańskiej już 23 lutego 2018 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Galeria Koreańska, bo o niej mowa, w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.

Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych.

Wystawa wykorzystuje najwybitniejsze dzieła z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Jej narracja traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowym pojmowaniu świata. Osnuta jest wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej. Zgromadzone dzieła uzmysławiają nam spójność i ponadczasowość prezentowanej wizji rzeczywistości – za ich sprawą odkrywamy własną tożsamość, przeglądamy się w nich jak w lustrze. To koncepcja bliska nam wszystkim, w zdecydowanej większości wywodzącym się ze świata bliskiego społeczności wiejskiej.

Miejsce: II piętro

Plakat do wystawy Porządek Rzeczy

Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego

Więcej

Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004.

 

Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

 

Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku.

Plakat do wystawy Czas Świętowania

Czas świętowania

Na powierzchni ponad 850 m² zgromadzono tysiące eksponatów: strojów, obrazów, rzeźb, świątecznych dekoracji i rekwizytów. Są wśród nich fragmenty najcenniejszych kolekcji Muzeum – 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy, które zajęły przestrzeń antresoli.  Dla ich wyeksponowania tradycyjne gabloty zostały zastąpione taflami szkła, które tworzą witryny wielkiego showroomu z odświętną ludową garderobą. Wprowadzeniem do wystawy jest unikatowa kolekcja makiet tańców ludowych przygotowana na paryską Wystawę Światową w 1937 roku, natomiast jej rozwinięciem – galeria cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych,  odsyłająca do estetycznych korzeni plastyki ludowej.

 

Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową, od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy. Stawia również pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej.

W 2008 roku przypada 120. rocznica założenia Muzeum Etnograficznego w Warszawie, którego spadkobiercą jest Państwowe Muzeum Etnograficzne. Muzeum powstawało w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, a na terenie kraju istniało zaledwie kilka placówek muzealnych. Wśród elit intelektualnych rodziła się ogromna potrzeba stworzenia placówek kulturalnych i artystycznych, które utrwalałyby i pobudzały poczucie świadomości narodowej, poprzez zachowanie materialnego i duchowego dziedzictwa narodu. Dzięki wysiłkom i determinacji wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, sztuki i literatury, nowopowstałe Muzeum Etnograficzne otrzymało społeczną misję gromadzenia dorobku rodzimej kultury ludowej, którą dostrzeżono i uznano za ważny składnik kultury narodowej. Jednocześnie budziła się refleksja nad różnorodnością kulturową świata, stąd warszawskie Muzeum Etnograficzne od początku swego istnienia zbierało także obiekty kultur pozaeuropejskich. Mimo różnych kolei losu i zniszczeń wojennych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie może poszczycić się wspaniałą historią i zbiorami, które należą do największych i najciekawszych w kraju.

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP