Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Wystawa czasowa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”

15 grudnia 2017 – 20 maja 2018

 

Jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology”. Cover-story magazynu National Geographic (Czerwiec 2014) w ponad 20 wersjach językowych na całym świecie. Nagroda National Geographic Traveler 2013 w kategorii naukowe odkrycie roku.

 

Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. Po wielu latach prac polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami odkryli pierwszy, królewski, nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Europie zobaczyć będzie można pod koniec 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa potrwa do 20 maja 2018 roku.

 

Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. Już 15 grudnia 2017 roku mauzoleum Castillo de Huarmey zobaczą po raz pierwszy mieszkańcy Warszawy. Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów należących do ówczesnych elit zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi odkryli

i zbadali nienaruszony oraz kompletny królewski grobowiec Wari.

 

Na wystawie, którą będzie można zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, znajdzie się łącznie około 150 obiektów z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie, w tym skarby odkryte przez polsko-peruwiańską ekipę w Castillo de Huarmey. Wśród nich pojawi się bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń, pochodzących z różnych regionów, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Nie zabraknie przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów, jak obsydian sprowadzany z peruwiańskich wyżyn lub święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru. Oprócz wymienionych wyżej obiektów na wystawie za pośrednictwem multimediów odtworzony zostanie wygląd odkrytego grobowca. Za scenografię wystawy odpowiada wybitny polski architekt – Przemo Łukasik.

 

 

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po naszej wystawie czasowej
 "Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey".

 

Terminy:

 

12 maja, godz. 14.00, 15.00, 16.00; oprowadzanie: dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz; zbiórka w holu muzeum; możliwość skorzystania z dodatkowych VRów*; czas trwania ok. 90 min.

maksymalna liczba osób - 25, obowiązuje kolejność zakupu biletów

 

20 maja, godz. 12.00, 13.00, 14.00; oprowadzanie: dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz; zbiórka w holu muzeum; możliwość skorzystania z dodatkowych VRów*; czas trwania ok. 90 min.

maksymalna liczba osób - 25, obowiązuje kolejność zakupu biletów

 

_____

 

Koszt: 30 zł

Na oprowadzanie nie obowiązują zapisy

_____

 

Miłosz Giersz i Patrycja Prządka-Giersz. Kuratorzy wystawy. Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Odkrywcy królewskiego grobowca w Castillo de Huarmey, od ponad 15 lat prowadzący badania naukowe nad dawnymi cywilizacjami Peru.

 

Magdalena Guziejko.

Opiekun amerykańskiej i indyjskiej kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Kurator wystawy „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey” ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

_____

 

* W czasie zwiedzania będzie można samodzielnie zobaczyć, przemieszczać się, mierzyć i poczuć się jak odkrywca stanowiska Castillo Huarmey poprzez profesjonalne gogle VR- virtual reality (HTC VIVE), oraz zajrzeć do wnętrza urny czy zwiedzić stanowisko i jego okolice dzięki technologii fotografii panoramicznych.

Producentami wystawy są Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych.

 

Castillo de Huarmey. Skarby prekolumbijskiego Peru. Wystawa promująca przełomowe polskie odkrycie archeologiczne królewskiego grobowca z czasów Imperium Wari. Zadanie finansowane w ramach umowy 956/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Trzeci wymiar archeologii. Humanistyka cyfrowa w polskich badaniach prekolumbijskich. Zadanie finansowane w ramach umowy 828/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Wystawa dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP