Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego

Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004.

 

Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

 

Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku.

 

By jednak obiekty i ich zastosowanie nie pozostały „nieme” został przygotowany komponent multimedialny w postaci ramek cyfrowych, które prezentują pracę pokazywanych na wystawie narzędzi i to zarówno ruch jak i dźwięk im towarzyszący.

W kioskach multimedialnych będzie można rozpoznać obiekt dzięki fotografiom, dowiedzieć się o nim więcej, poprzez opis, zdjęcia, artykuły. Tak prezentowane są wybrane przedmioty z całego inwentarza ze wszystkich działów wystawy.

Przy stole, który będzie gromadził widzów na warsztatach i spotkaniach wokół wystawy przygotowane są dwa stanowiska: jedno z dostępem do MUSNET-u – elektronicznego inwentarza zbiorów, w którym według numeru można znaleźć określony przedmiot i zapoznać się z opracowaną dla niego tzw. karta katalogu naukowego. Przy drugim stanowisku odsłonią się tajniki pracy etnologa: badacza terenowego i muzealnika. Dostępne będą kwestionariusze, notatki terenowe, opracowania, i fotografie z badań. Na wiszącym ekranie przedstawiamy filmy związane z pracą etnografa w terenie oraz prezentowaną na wystawie kolekcją.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego

Logo PME
Logo MKiDN
Logo PRNSS
Logo TVP3 Warszawa
Logo gazeta wyborcza
Logo o.pl
Logo RDC
Logo TVP Kultura monochromatyczne
logo zz

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP