Logo youtube
Logo facebook
Logo twitter
Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

The Kautokeino Rebellion

Pokaz filmu "The Kautokeino Rebellion" 24 marca o 18:00

Kautokeino jest do dziś miejscem licznie zamieszkiwanym przez Północnych Saamów. W 1852 roku grupa tej rdzennej ludności zbuntowała się przeciw wykorzystującym ją reprezentantom norweskiej władzy. Był to pierwszy tego typu bunt i jedyny, w którym zginęli ludzie.

 

Zapraszamy na film Nilsa Gaupa „The Kautokeino Rebellion” 2008r., który pokażemy Państwu dzięki uprzejmości Ambasady Norwegii w Warszawie.

Wstęp bezpłatny, film z angielskimi napisami.

 

1. Muzykę do filmu Nilsa Gaupa z 2008 roku skomponowała, wraz ze Sveinem Schultzem, słynna saamska wokalistka – Mari Boine. 2. Ciekawostka dla fanów „Gry o tron” – jedną z głównych ról w „The Kautokeino Rebellion” zagrał Nikołaj Coster-Waldau, czyli słynny Jaimie Lannister :)

 

Obowiązuja bezpłatne wejściówki dostępnę w kasie muzeum.

Godziny otwarcia kasy muzeum:

pon: nieczynne

wt-pt: 9:00 - 17:00

sob:10:00 -18:00

ndz: 12:00 -17:00

Plakat Watch Docs

WATCH DOCS 2015

 

15.  Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Warszawa, 4 – 10 grudnia 2015 r.

Wstęp bezpłatny

 

4 grudnia w Warszawie rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - jeden z  największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, który od 15 lat konsekwentnie popularyzuje ambitne, społeczne kino dokumentalne wśród polskiej publiczności. W programie Festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka,  warsztaty i wykłady mistrzowskie.

 

Soldier Girls

 

Dziewczyny w armii

Soldier Girls

Wlk. Brytania 1981, 87’, reż. Nick Broomfield, Joan Churchill

Plakat filmu Soldier Girls

„Dziewczyny w armii” Nicka Broomfielda i Joan Churchill pozostają jednym z najlepszych w historii dokumentów o militaryzmie. Sadystyczny sierżant Gregory Abing wydałby się postacią przerysowaną, gdyby widz spotkał go w filmie fabularnym, tym bardziej, że ten mistrz wojskowego drylu, fascynat subordynacji i agresji, pozwoli sobie przed kamerą na prawdziwą chwilę słabości i żalu za straconym życiem. A już na pewno dziwniejsze niż fikcja i naprawdę fascynujące są różne strategie przetrwania obierane przez te dziewczyny, które nie chcą się w pełni poddać uniformizującej maszynce treningu. Churchill i Broomfield spędzili z kobiecym plutonem w Fort Gordon w Georgii 14 tygodni, w upalnym słońcu rejestrując przebieg podstawowego przeszkolenia. Momenty naprawdę dramatyczne przeplatają się w ich filmie z komicznymi, a całość nie zatraciła przez lata nic ze swojej świeżości spojrzenia.

 

4 Grudnia 16:45

Digital Dissidents

 

Cyfrowi dysydenci

Digital Dissidents

Niemcy, Norwegia 2015, 90’, reż. Cyril Tuschi

Plakat filmu Digital Dissidents

Dla jednych bohaterowie dla innych zdrajcy: Edward Snowden, William Drake i Thomas Binney oraz Annie Machon. W chwili, gdy podjęli decyzję o ujawnieniu tajnych dokumentów i złamaniu tajemnicy państwowej, stali się celem dla tych samych służb, dla których dotychczas pracowali. Co ich skłoniło do tak brzemiennych w skutki decyzji i – czy było warto? Jak bardzo zniszczono im życie przy użyciu środków prawnych i pozaprawnych oraz medialnej nagonki? Jak dalece nasze prawo do prywatności jest już tylko iluzją wobec wszechobecnej inwigilacji i czy sygnaliści, odsłaniający brutalną prawdę, mają na kogo liczyć? Odpowiedzi za te pytania poszukuje Cyril Tuschi w swoim najnowszym filmie. Nie mogło w nim zabraknąć także Daniela Ellsberga – ojca wszystkich whistleblowerów – i Juliana Assange’a, który – płacąc za to wysoką cenę – wprowadził demaskowanie bezprawnych poczynań rządów i służb specjalnych w erę cyfrową.

 

4 Grudnia 18:30

 

Prophet’s Prey

 

Ofiary proroka

Prophet’s Prey

USA 2015, 101’, reż. Amy Berg

Sundance FF

Plakat do filmu Ofiary proroka

W marcu 2007 roku, podczas rutynowej kontroli drogowej, policja zatrzymała w Las Vegas człowieka nr 2 (pierwsze miejsce zajmował wówczas Osama Bin Laden) na liście najbardziej poszukiwanych przestępców USA. Był nim Warren Jeffs, przywódca odłamu kościoła mormonów pod nazwą Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Jeffs odsiaduje dziś dożywocie za seksualne wykorzystywanie dzieci, ale zza krat wciąż żelazną ręką sprawuje rząd dusz nad kilkudziesięcioma tysiącami wiernych – głownie w Arizonie, Utah i Teksasie. Fenomenalnie zmontowany film Amy Berg, którego mroczny klimat znakomicie podkreśla ścieżka dźwiękowa autorstwa Nicka Cave’a i Warrena Ellisa, pozwala nam zajrzeć za kulisy funkcjonowania poligamicznej sekty rządzonej przez psychopatycznego proroka. I nie pozostawia nam złudzeń - za religijną fasadą jego imperium kryje się bezwzględna manipulacja, pranie mózgów, seksualne ekscesy przywódców i niewolnicza praca szeregowych członków sekty. Bardziej niż sensacyjne szczegóły jej funkcjonowania (Jeffs w chwili aresztowania miał 78 żon, z czego 25 nieletnich), szokuje jednak bezradność władz oraz fakt, że konserwatywne społeczności amerykańskiego Południa wydają się uznawać prawo do swobodnego wyznawania religii za bezwzględnie ważniejsze od wszelkich innych wartości i praw jednostki.

 

4 Grudnia 20:30

 

Tell Spring Not to
Come This Year

 

Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła

Tell Spring Not to Come This Year

Wlk. Brytania, Afganistan 2015, 83’, reż. Saeed Taji Farouky, Michael McEvoy

Berlinale

Zdjęcie z filmu Tell Spring

W 2014 r. Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa oficjalnie zakończyły działania bojowe w Afganistanie, tym samym przekazując kontrolę nad całym krajem miejscowym żołnierzom. W bazie NATO w prowincji Helmand nie zostało nic poza magazynami dla dorosłych, setkami plastikowych butelek typu PET i kilkoma książkami, w tym Nowym Testamentem i kroniką 100 dni prezydentury George’a W. Busha po zamachach z 11 września. Na drzwiach do jednego z pomieszczeń wciąż wisi tabliczka z napisem „Boże, błogosław naszych żołnierzy – w szczególności snajperów”, lecz teraz na twarzach członków ubogo wyposażonej kompanii Afgańskiej Armii Narodowej z miasta Giriszk ta apostrofa może wywołać już tylko gorzki uśmiech. Nadchodzącej wiosny to oni będą musieli przeciwstawić się najgroźniejszej od 13 lat ofensywie Talibów. Wydaje się, że w jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się jednak cywile, którym – bez względu na to, czy okażą się lojalni wobec sił rządowych, czy opowiedzą się po stronie Talibów – grozić będzie śmiertelne niebezpieczeństwo. Nakręcony w technice CinemaScope dokument Farouky’ego i McEvoy’a to dramatyczny portret pełnego niepewności społeczeństwa i wojny, w której nie biorą już udziału helikoptery typu Black Hawk.

 

5 Grudnia 15:00

 

Michnik - bądź realistą, chciej niemożliwego

 

Michnik - bądź realistą,
chciej niemożliwego

Adam Michnik: Be a Realist,
Strive for the Impossible

Polska 2015, 95’, reż.
Maria Zmarz-Koczanowicz

Plakat do filmu Michnik - bądź realistą, chciej niemożliwego

Czekając wciąż na telewizyjną premierę filmu Marii Zmarz-Koczanowicz o jednym z głównych bohaterów walki o prawa człowieka w Polsce, zapraszamy na  premierę warszawską. Obraz człowieka “nie do sformatowania”, jak mówi o nim sama reżyserka, wyłania się tu przede wszystkim z PRL-owskich archiwaliów – spektakularnych dzięki niepokornym zachowaniom Michnika psującego propagandowy cyrk, z opowieści jego najbliższych współpracowników i z podpatrzonych scen interakcji z ludźmi, w których zawsze jest intensywnie obecny. Z wyjątkiem zapadającej w pamięć długiej sekwencji, gdy po wygranej dla niego sprawie o zniesławienie uporczywie towarzyszą mu z kamerami polityczni przeciwnicy. Tym większe robi ona wrażenie.

 

5 Grudnia 17:00

Lampedusa in Winter

 

Zima na Lampedusie

Lampedusa in Winter

Austria, Włochy, Szwajcaria 2015, 93’, reż. Jakob Brossman

Locarno FF, IDFA

Plakat filmu Lampedusa

Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

 

5 Grudnia 20:00

Salam Neighbor

 

Salam

Salam Neighbor

USA, Jordania 2015, 75’, reż. Zach Ingrasci, Chris Temple

Plakat do filmu Salam

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Współpracując z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom. Młodzi filmowcy nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać i jak się zachować na miejscu, ale postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

 

9 Grudnia 17:30

Aileen: The Life and Death of a Serial Killer

 

Aileen - życie i śmierć
seryjnej morderczyni

Aileen: The Life and Death
of a Serial Killer

Wlk. Brytania, USA 2003, 93’,
reż. Nick Broomfield, Joan Churchill

Plakat filmu Aileen

W 1992 roku Broomfied nakręcił głośny film “Aileen Wuornos: the Selling of a Serial Killer”. Obnażył bezwzględną i nie wolną od korupcji walkę studiów filmowych i wydawców o prawa do historii skazanej na śmierć byłej prostytutki, osławionej jako pierwsza w dziejach USA seryjna morderczyni. Wszystkim zdawało się zależeć na egzekucji Aileen, nawet jej adopcyjnej matce. Dwanaście lat później Broomfield został wezwany na świadka we wznowionym procesie Wuornos. Podczas rozprawy Aileen przyznała, że zabijała swoje ofiary z zimną krwią, a nie – jak twierdziła wcześniej – w obronie własnej. Broomfied zdecydował się ponownie zająć sprawą. W nowym filmie poprzez wywiady z samą Aileen, jej przyjaciółmi i znajomymi z dzieciństwa, kreśli obraz życia Wuornos naznaczonego przemocą i gwałtem. Czy Aileen wyznała w końcu prawdę, czy tylko chciała już jak najszybciej przerwać torturę celi śmierci, która doprowadziła ją do obłędu? Tego nigdy nie będziemy wiedzieć na pewno. Bez poważnych wątpliwości możemy natomiast stwierdzić, że 9 października 2002 r. stracono Ailleen Wuornos znajdującą się w stanie otwartej psychozy. A studia dopięły swego – na kanwie jej dość swobodnie spreparowanej historii nakręcono film fabularny „Monster”, z wielokrotnie nagradzaną rolą Charlize Theron.

 

9 Grudnia 20:30

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP