Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Poniżej znajdują się audycje na temat wybranych wystaw czasowych i stałych odbywających się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie produkowane przez Fundację "Otwórz się" w ramach projektu "Poznaj Podkasting"

Dzień Wolnej Sztuki. Samoróbki

 

O samoróbkach opowiada Justyna Laskowska-Otwinowska

 

 

Posłuchaj podkastu!

Dzień Wolnej Sztuki. Strój Górali Żywieckich

 

O Stroju Górali Żywieckich opowiadają Klara Sielicka-Baryłka- Jadwiga Jurasz

 

 

Posłuchaj podkastu!

Dzień Wolnej Sztuki.Opera Pekińska

 

O Operze Pekińskiej opowiada Magdalena Guziejko

 

Posłuchaj podkastu!

Dzień Wolnej Sztuki. Narty drewnianie

 

O drewnianych nartach opowiada Bratek Robotycki

 

Posłuchaj podkastu!

Dzień Wolnej Sztuki. Wota

 

O Wotach opowiada Daniel Pastušek

 

 

Posłuchaj podkastu!

O Państwowym Muzeum Etnograficznym

O historii Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiada Marta Elas.

Imaging Korea

Joanna Machudera-Szwankowska opowiada o wystawie "Imaging  Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem".

 

Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii. Przedstawiają różne oblicza Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na kontakt z dokumentacyjnym i artystycznym obliczem sztuki fotografii.   Jak sugeruje podtytuł – „Poza ludźmi, krainą i czasem” – fotografie przedstawiają złożony obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję spojrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także wejrzeć w to, co oferuje przyszłość. Zdjęcia ukazują współczesny kraj oraz Koreę rozumianą jako duchowy dom Koreańczyków.

Biblia Pauperum

Paweł Matwiejczuk opowiada o wystawie "Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych. Obraz Boga w sztuce ludowej". Wystawa wykorzystuje najwybitniejsze dzieła z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Jej narracja traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowym pojmowaniu świata. Osnuta jest wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej. Zgromadzone dzieła uzmysławiają nam spójność i ponadczasowość prezentowanej wizji rzeczywistości – za ich sprawą odkrywamy własną tożsamość, przeglądamy się w nich jak w lustrze. To koncepcja bliska nam wszystkim, w zdecydowanej większości wywodzącym się ze świata bliskiego społeczności wiejskiej. Sztukę tworzoną przez ludzi wykluczonych, wyalienowanych i uBogich należy postrzegać jako efekt doświadczeń człowieka, jego zmagań z codziennością.

Magia i sztuka Bali

Bogna Łakomska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą magii
i sztuce Balijskiej.

Hanbok

Dzień Wolnej Sztuki w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Magdalena Guziejko opowiada o prezentacji Hanboka, tradycyjnego stroju koreańskiego.

Posłuchaj podkastu!

Szara Strefa Sztuki

Alicja Mironiuk-Nikolska opowiada o wystawie pod tytułem "Szara Strefa Sztuki".

 

Art brut to szara strefa sztuki. Mimo że istnieje poza tym, co widoczne i oficjalne, znacząco wpływa na artystyczne kierunki, mody i tendencje, zaś artystów-akademików stymuluje do poszukiwań i przekraczania estetycznych barier. Wierzymy, że dzięki zgromadzonym na wystawie SZARA STREFA SZTUKI. Polscy twórcy art brut fascynującym dziełom z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby widz będzie mógł porzucić rutynę patrzenia i kulturowe nawyki konwencjonalnej percepcji, a tym samym odbyć podróż po nieznanych zakamarkach wyobraźni oraz mrocznych i tajemniczych ścieżkach emocji. Na wystawie zobaczymy prace 31 twórców art brut, tych najwybitniejszych, jak Maria Wnęk czy Edmund Monsiel, ale i tych mniej znanych, którzy warci są szerszej popularyzacji.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

 

Łapcie

Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego Małgorzata Jaszczołt opowiada o przestrzeni wystawy stałej i prezentowanych podczas Dnia Wolnej Sztuki 2016 łapciach.

 

Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004. Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

 

Deskorolki

Czemu trzymamy w muzeum rozdeptane buty bez sznurówek i deskorolki bez kółek?
Opowiada kurator: Aleksander  ,,Bratek” Robotycki.

 

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

 

Plakat do wystawy Błękitne miraże

Błękitne Miraże. Świat Tuaregów w malarstwie Rissa Ixa i zbiorach Adama Rybińskiego

Wystawa będzie prezentować obrazy tuareskiego malarza Rissa Ixa, który obok tematów z życia codziennego porusza również kwestie związane z historią, polityką czy ochroną środowiska. Na szczególną uwagę zasługują obrazy przedstawiające modę plemienia jak i projekty strojów autorstwa Rissa Ixa. Jego twórczość zostanie zilustrowana kolekcją Adama Rybińskiego, który jest znawcą błękitnych ludzi Sahary, jak mówi się o Tuaregach. W jego zbiorach można podziwiać m.in. broń i biżuterię uprząż konną i wielbłądzią. Ponadto interesującym komentarzem będą zdjęcia autorstwa Adama Rybińskiego, które wykonał przez pięćdziesiąt lat badań na Saharze.

Plakat do wystawy Marka Leszczyńskiego

Marek Leszczyński. Malarstwo

Wystawa prac artysty związanego z Południowym Podlasiem. W kręgu zainteresowań Marka Leszczyńskiego pozostaje szeroko rozumiana kultura ludowa i popularna. Równie często sięga on po tematy religijne, jak i po motywy powszechnie uważane za kicz.

Na wystawie zobaczymy prace powstałe po 2000 roku: „Stroje ludowe”, „Rykowiska”, „Metamorfozy”, „Sacrum”, „Portrety”, „Uczty”
i obszerny cykl muzyczny.

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP