Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

RUSZYŁA AKCJA PROMOCYJNA „KOLEJĄ DO KULTURY”

 

Od 23 stycznia do końca roku wszystkie wystawy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można zwiedzić z 20% zniżką. Wystarczy kupić bilet na pociąg. W ramach akcji Koleje Mazowieckie podpisały umowę z 13 instytucjami kultury.

 

 

 

Więcej informacji na dokultury.mazowieckie.com.pl/

 

 

 

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”

Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości. Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Czekamy na różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

 

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone  z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

 

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

 

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

 

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl.

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zwróciło się do Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie z następującą prośbą:

Szanowni Państwo,

 

nowa polityka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmierza do zapewnienia otwartego dostępu do wszystkich czasopism naukowych, które powinny przejść na publikację w wersji on-line. W związku z tym Ministerstwo zaprzestało od 2016 roku dofinansowania publikacji czasopism w wersji drukowanej. Tymczasem właśnie w bieżącym roku ma ukazać się setny, jubileuszowy tom „Ludu”, jednego z najstarszych europejskich czasopism, założonego w 1895 roku przez Antoniego Kalinę.

 

„Lud” będący organem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a od 1990 roku również Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, jest nie tylko sztandarowym czasopismem polskiego środowiska etnologicznego, ale także ucieleśnieniem długoletniej tradycji, trwałości i ciągłości polskiej etnologii, pokazującym jej drogę ku antropologii społeczno-kulturowej. W tomie jubileuszowym obok tradycyjnych działów czasopisma, redakcja zaplanowała okolicznościową część tematyczną. Kilkoro znanych zagranicznych antropologów, badaczy wywodzących się z ośrodków o różnych tradycjach uprawiania etnologii/antropologii społeczno-kulturowej, którzy prowadzili przez dłuższy czas badania etnograficzne w Polsce, podjęło się napisania tekstów prezentujących ich doświadczenia z „polskich” badań. Mają też oni za zadanie przedstawić refleksje dotyczące specyfiki uprawiania antropologii w Polsce i o Polsce, kontaktów z polskimi antropologami oraz opinie o naszym dorobku badawczym. Swoimi doświadczeniami zgodzili się podzielić antropologowie afiliowani w czołowych ośrodkach naukowych w Austrii (Alexandra Schwell), Niemczech (Chris Hann, Anika Keinz), Słowacji (Juraj Buzalka), Stanach Zjednoczonych (Maria Galbraith, Joanna Mishtal, Jessica Robbins-Ruszkowski) oraz Wielkiej Brytanii (Frances Pine).

 

W sytuacji braku dofinansowania z MNiSW zwracamy się do wszystkich osób prywatnych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i ośrodków akademickich z gorącym apelem o finansowe wsparcie, które umożliwi wydanie jubileuszowego rocznika w wersji drukowanej. Prosimy o wsparcie wszystkich, którym leży na sercu to, by setny tom „Ludu” – taki, który jeszcze będzie można wziąć do ręki – niejako zamknął symboliczną i materialną zarazem klamrą dotychczasowe dzieje tego zasłużonego dla polskiej etnologii i antropologii czasopisma przed rozpoczęciem jego „nowej, cyfrowej ery”.

 

Więcej informacji na stronie Polskiego Towarzystwa Ludowego

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP