Logo youtube
Logo facebook
Logo twitter
Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Wystawy czasowe

Patrioci codzienności
21 grudnia 2016 – 15 lipca 2017

Wystawa „Patrioci codzienności” dotyka kluczowej kwestii – kształtowania i popularyzowania odpowiednich postaw społecznych oraz współczesnego rozumienia pojęcia „patriotyzm”. Nowoczesna i atrakcyjna dla widza forma wystawy – artystycznych instalacji – dostosowana jest do dziecięcej percepcji.

WYDARZENIA

Polsko-japońskie Warsztaty Kulinarne

18 lutego (sobota), godz. 12:00

Zapraszamy na kulinarne warsztaty polsko-japońskie. Wspólnie będziemy lepić pierogi ruskie w japońskim cieście gyoza, a także przygotowywać polski deser sprzed lat - blok czekoladowy z zieloną herbatą matcha. Warsztaty zakończymy ucztą pełną przygotowanych specjałów. Na gości czekać będą też zupa miso na polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty.

Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych. Obraz Boga w sztuce ludowej

14 października 2016 – 31 grudnia 2017

Wystawa prezentuje ponad 150 eksponatów wykonanych przez artystów ludowych. Ekspozycja składa się z 16 części, które łączą się w barwną opowieść o ludowych wizjach nieba i piekła, Bogu, diable i świętych – od początków istnienia świata aż po czasy apokalipsy.

 

Chiński Nocny Targ

25 lutego (sobota), godz. 16:00

Chińczycy niedawno rozpoczęli Nowy Rok. Zgodnie z tamtejszym zodiakiem patronuje mu Kogut. Symbolizuje on dynamizm i entuzjazm w działaniu, ryzyko, ale także stawianie w życiu na jakość, a nie ilość, wykonywanych czynności. Na dobry początek 2017 przygotowaliśmy serię wydarzeń, które pozwolą przenieść się do dalekiej Azji i poczuć, jak na chińskim barwnym targu.

Magia i Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała

6 października 2016 – 12 marca 2017

Wystawa, składająca się z około 250 dzieł jednego z najważniejszych polskich kolekcjonerów, prezentuje twórczość dawnych i współczesnych artystów balijskich. Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza i zarazem największa poświęcona jest malarstwu, druga – tkaninom, a trzecia – balijskiej rzeźbie.

 

MUZEUM DLA DZIECI

KARNAWAŁY ŚWIATA W MUZEUM DLA DZIECI

11 lutego (sobota), godz. 13:00

Zapraszamy na wycieczkę śladami największych światowych karnawałów! Podczas podróży weźmiemy udział w polskich zabawach zapustnych i poznamy rytmy karnawałów latynoamerykańskich. Odkryjemy znaczenie masek, strojów, tańca i hałasu w tym magicznym okresie.

RODZINNIE NA WYSTAWIE „PATRIOCI CODZIENNOŚCI”

19 lutego (niedziela), godz. 12:30

Chcemy opowiedzieć Wam o niezwykłych ludziach, których spotkaliśmy. Odważnych, aktywnych, radosnych, takich, którzy nie boją się marzyć i działać na rzecz innych. Nazwaliśmy ich patriotami codzienności. Poznajcie ich historie, dorobek i efekty działalności na czasowej wystawie w Muzeum dla Dzieci.

ZIMOWE PÓŁKOLONIE ETNOGRAFICZNE „CIEPŁO, CIEPŁO… GORĄCO!”

13-18 lutego oraz 20-25 lutego

Pod okiem ekspertów poznamy ciekawostki kulturowe związane z ciepłem, ogniem i prądem. Będziemy poznawać właściwości i możliwości ciepła, zbliżymy się do Słońca, doświadczając i bawiąc się. Poczujemy ciepło ogniska domowego i odkryjemy ten temat w kulturze i w sztuce ludowej.

PIĄTKA Z ETNOGRAFEM

26 lutego (niedziela), godz. 10:00-12:00

Cykl „Piątka z etnografem” to spotkania dające możliwość poznania tajników pracy współczesnych badaczy kultury. W lutym zapraszamy na spotkanie z Klarą Sielicką-Baryłką, z którą odtworzymy pochód ostatkowy. Poznamy tradycje, zwyczaje, stroje, akcesoria i zabawy związane z magicznym czasem karnawału.

PRACOWNIE ETNOGRAFICZNE

POPUŁUDNIE W MUZEUM.  WALENTYNKI DLA CHŁOPAKA I DZIEWCZYNKI
1 lutego (środa), godz. 17:00

Dzięki walentynkowym warsztatom najmłodsi uczestnicy dowiedzą się, kim był św. Walenty. Dlaczego właśnie 14 lutego wysyłamy miłosne życzenia? Jak wyglądały pierwsze walentynkowe pocztówki? Jakie kwiaty i ptaki były dawniej symbolami tego święta? Podczas zajęć każdy wykona walentynkowy upominek.

Więcej...

ETNONIEDZIELA. SKĄD SIĘ WZIĘŁY WALENTYNKI?

12 lutego (niedziela), godz. 15:30

Kim był św. Walenty i dlaczego stał się patronem zakochanych? Opowieść o historii święta ilustrowana slajdami. Podczas warsztatów zrobimy walentynkowe upominki dla najbliższych, nawiązujące do starodawnych brytyjskich symboli tego święta.

Więcej...

POPUŁUDNIE W MUZEUM.  OSTATKOWE TRADYCJE

22 lutego (środa), godz. 17:00

Zapusty lub ostatki to tradycyjne nazwy karnawału, niezwykłego czasu trwającego od Nowego Roku do Wielkiego Postu. To okres tańców, maskarad, kuligów i barwnych pochodów. W czasie zajęć dzieci poznają wesołych przebierańców, którzy odwiedzali w tych dniach wiejskie chaty – turonia, niedźwiedzia, kozę, bociana, kominiarza i inne niezwykle postaci. Każdy uczestnik wykona także turonia – zabawkę!

Więcej...

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP