Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

14-15 WRZEŚNIA, WARSZAWA – GÓRA KALWARIA | I KONGRES HISTORYCZNYCH MIEJSCOWOŚCI MAZOWSZA

Pierwszy Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza odbędzie się 14-15 września w Warszawie i Górze Kalwarii. Wydarzenie ma skupić środowisko samorządowców, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych ekspertów z województwa mazowieckiego. Po raz pierwszy przedstawiciele tych grup spotkają się, aby poznać dobre praktyki z zakresu turystyki kulturalnej i znaleźć inspirację do promocji swoich ośrodków.

Celem Kongresu jest uświadomienie krajowej publiczności, że Mazowsze to nie tylko Warszawa i poza stolicą ma wiele do zaoferowania w obszarze kultury, historii i dziedzictwa narodowego. Pierwszym etapem jest integracja środowiska osób odpowiedzialnych za rozwój miejscowości. Kongres stworzy przestrzeń, w której samorządowcy z urzędów gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich spotkają się, aby wymienić wiedzą, kompetencjami i doświadczeniami z zakresu rozwoju miast i regionów. W trakcie wydarzenia nastąpi również cenna wymiana informacji ze społecznikami i ekspertami oraz instytucjami publicznymi czy organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz historycznych miejscowości.

Efektem tej długofalowej współpracy ma być zaktywizowanie samorządów w celu podjęcia działań w ośrodkach, które nie wykorzystują jeszcze swojego kulturowego potencjału. Popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym ma zachęcić turystów krajowych i zagranicznych do odkrywania niezwykłych zakątków Mazowsza, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.

Organizatorzy:

Ład na Mazowszu – Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza

Mazowiecki Instytut Kultury

Gmina Góra Kalwaria

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

 

Koordynator PME: Anahita Rezaei, anahita.rezaei@ethnomuseum.pl, 22 8277641-46 wew.271

 

Wstęp bezpłatny po zarejestrowaniu się na kongres@ethnomuseum.pl

 

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz uzyskało Patronat Honorowy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

 

Program kongresu .pdf

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP