Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

IMAGING KOREA - Poza ludźmi, krainą i czasem

01.12.2016 – 30.01.2017 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii.

Przedstawiają różne oblicza Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na kontakt z dokumentacyjnym i artystycznym obliczem sztuki fotografii.

Jak sugeruje podtytuł – „Poza ludźmi, krainą i czasem” – fotografie przedstawiają złożony obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję spojrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także wejrzeć w to, co oferuje przyszłość. Zdjęcia ukazują współczesny kraj oraz Koreę rozumianą jako duchowy dom Koreańczyków.

Wystawa zgromadzi w jednym miejscu fotografie niezwykle piękne i wartościowe zarówno pod względem dokumentacyjnym, jak i artystycznym. Siedmiu artystów przedstawia siedem różnych spojrzeń i daje wyraz swoim doświadczeniom z koreańską kulturą, tradycją, naturą i czasem. Wracają do czasów, gdy tradycje Korei wyrastały w głównej mierze z kultury agrarnej. Obrazują okres, gdy te tradycje z wolna ustępowały, ludzi, którzy żyli i wciąż żyją w takiej rzeczywistości. Pałace, świątynie, miejsca historyczne, strefa zdemilitaryzowana i jej realia, a także miejsca zwyczajne – fotografie przedstawiają mocne obrazy pięknych krajobrazów i prawdziwe sceny z życia.

Prezentowane prace mogą zaskoczyć zwiedzających. Seul, największa metropolia Korei, ze swoimi niebosiężnymi wieżowcami, zaawansowanymi technologiami, oszałamiającymi ulicami i centrami handlowymi, to Korea narodu zurbanizowanego i postindustrialnego. Ale przecież korzenie tego społeczeństwa tkwią na wsi, w pracy na roli i kulturze ludowej, i to tam właśnie zachowała się pamięć o tradycji. Czarno-białe fotografie pozwalają zwiedzającym zrozumieć wartości najważniejsze dla mieszkańców tego kraju i może nawet, kto wie, przywołają wspomnienia z dzieciństwa widzów.

Wystawa prezentowana jest w siedmiu krajach: na Węgrzech, w Niemczech, Polsce, Belgii, Kazachstanie, Hiszpanii i Korei.

 

FOTOGRAFOWIE

 

KANG Woongu wybrał prace z projektu „Szczęście czy Przeznaczenie”. W latach 70. KANG Woongu fotografował życie codzienne na koreańskiej wsi. Poprzez swoje zdjęcia ukazuje lśniącą aurę codziennego życia i dzieli się ze światem koreańską wrażliwością – taką, jaka znana była w przeszłości.

Samozwańczy nomad KWON Taegyun spędził lata 80. dwudziestego wieku, wędrując po zakamarkach Korei, a jego fotografie zatrzymały w czasie chwile z życia rodziców, rodzeństwa i przyjaciół.

LEE Gapchul koncentruje się na źródłach wewnętrznego życia Koreańczyków i przedstawia je w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i rozproszonej ostrości, oddających oderwaną od rzeczywistości spontaniczną nieświadomość.

KIM Jungman na nowo odkrywa piękno Korei, tajemniczej krainy  przez ponad pięć tysięcy lat historii bogatej w tradycje i kolory czterech pór roku.

PARK Jongwoo przedstawia reportaż z obecnie jedynego na świecie podzielonego kraju, jego prace koncentrują się na realiach i krajobrazie strefy zdemilitaryzowanej, przecinającej talię półwyspu Koreańskiego.

CHO Daeyeon portretuje mnichów ze świątyń na południu Korei, skąd buddyzm rozpowszechnił się po kraju.

SEO Heunkang odnajduje obiekty i ludzi do sfotografowania w pałacach, królewskich grobowcach i miejscach historycznych, tam, gdzie ślady historii kraju są najlepiej widoczne. Odpowiednio dobrane światło i długość migawki nadają jego pracom osobisty wydźwięk i pozwalają doskonale wyrazić kształt delikatnego, a jednocześnie potężnego koloru.

 

 

 

Finisaż wystawy „Imaging Korea – poza ludźmi, krainą i czasem” i jedyna okazja, by obejrzeć „Królewskiego krawca” w reżyserii Lee Won-suka - wystawne widowisko pełne urzekających zdjęć, kostiumów i scenerii. Tytuł dotąd był prezentowany wyłącznie na Warszawskim Festiwalu Filmów Koreańskich.

 

Siedmiu mistrzów fotografii i różne oblicza Korei. Ponad 120 zdjęć ukazujących nie tylko piękno przyrody czy architektury, ale też historię kraju – jego agrarny rodowód i sceny ze zwykłego życia. Kultura, tradycja, natura, czas.

 

godz. 19:00 (sala Kina Antropos)

 

„Królewski krawiec”

 

reżyseria: Lee Won-suk

szczegóły: dramat/kostiumowy, Korea Południowa, 2014, 127 min.

 

Epoka Chosun. Pojedynek dwóch mistrzów – Dol-suka – nadwornego krawca, od lat wiernego swoim zasadom i odważnego wizjonera Kong-jia, pragnącego stworzyć nowy kanon. Historia rywalizacji rozgrywająca się na tle intryg, pałacowych walk o władzę i wielkiej zazdrości.

 

Wstęp wolny

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP