Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Wystawy czasowe

Meksykański ołtarz na Dzień Zmarłych

3 listopada – 31 grudnia

Ołtarz jest jednym z podstawowych elementów obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku. Oprócz tradycyjnych czaszek z cukru, napitku i pożywienia, mogą się na nim znaleźć także przedmioty, które były drogie zmarłym za życia. Ścieżki usypane z kwiatów i ziaren mają naprowadzać ich na drogę wiodącą do ołtarza, na którym oczekuje na nich uczta. Tegoroczny ołtarz poświęcony jest słynnej meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo.

„Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce”
9 grudnia – 1 kwietnia 2018

Matki Boskiej Gromnicznej. Matki Boskiej Jagodnej. Matki Boskiej Siewnej. To tylko część spośród kilkudziesięciu świąt związanych z postacią Matki Boskiej, które można znaleźć w ludowym kalendarzu maryjnym. Nowa wystawa czasowa prezentuje zbiór rzeźb ludowych Maryjek, pochodzących z liczącej obecnie około 500 przedstawień kolekcji Elżbiety Zajdel.

Miejsce: II piętro

„Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”
15 grudnia – 31 maja 2018

Pierwsza w Europie prezentacja grobowca preinkaskiej cywilizacji Wari, który w 2013 r. na północnym wybrzeżu Peru odkryli polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami. Prezentacji mauzoleum towarzyszyć będą liczne obiekty z Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie.

Miejsce: I piętro

WYDARZENIA

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

9-10 grudnia

Zapraszamy na Boskie Targi Bożonarodzeniowe w nowej odsłonie. Tegoroczna edycja odbędzie się z większym niż poprzednie rozmachem. Pojawią się stoiska z etnodizajnem, a w specjalnie przygotowanej strefie chilloutu będzie można napić się regionalnego piwa i spróbować potraw z różnych zakątków Polski.

w godzinach otwarcia Muzeum dla Dzieci

ZPT, czyli zajęcia praktyczne w Muzeum dla Dzieci
2 grudnia (sobota),  3 grudnia (niedziela), 17 grudnia (niedziela)

Zapraszamy do zwiedzania wystawy DIZJAN MA SENS(ES) z naszymi edukatorami i udziału w otwartych warsztatach ZPT, czyli zajęciach praktycznych w Muzeum dla Dzieci. Pod okiem plastyka przygotujcie własnoręcznie wiele pięknych przedmiotów – warsztaty dla dzieci i retro wspomnienia dla dorosłych.

Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła. Jasełka z grupą MOZAIKA. Koncert rodzinny
3 grudnia (niedziela), godz. 15.00-16.00, 4 grudnia (poniedziałek) i 5 grudnia (wtorek), godz. 9.00, 10.30 i 12.00

Zapraszamy na widowisko teatralne utkane z barwnych elementów tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do wspólnego świętowania i uczestniczenia w dawnych jasełkach i zwyczajach kolędniczych, ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką, do posmakowania tradycji i znakomitej zabawy.

Popołudnie w Muzeum. Mikołajkowy wieczór z niespodziankami
6 grudnia (środa), godz. 17.00-18.30

Zapraszamy na rodzinne warsztaty mikołajkowe! Podczas wydarzenia poznamy legendę o św. Mikołaju biskupie i wykonamy wspólnie niespodziankę! Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Warsztaty kulinarne: Korzenny zapach świąt. Lukrowane pierniczki
9 grudnia (sobota), 11.00-12.30

Miłośników świątecznych wypieków zapraszamy do wspólnego działania w muzealnej kuchni! Zapraszamy na rodzinne warsztaty kulinarne pachnące korzennymi przyprawami i smakujące słodkim lukrem. Poczujmy wspólnie magię świątecznych przygotowań.

Rodzinne spotkania z tradycją. Świąteczne warsztaty ozdób choinkowych z twórczyniami ludowymi z Mazowsza, Kurpiów, Lubelszczyzny i Podlasia
9 grudnia (sobota), godz.15.00-17.00

Poznamy zwyczaje związane z przystrajaniem zielonego drzewka. Będzie to również okazja do spotkania z utytułowanymi artystkami ludowymi, które zaprezentują swoje prace i nauczą Was, jak własnoręcznie, nieszablonowo, wykorzystując tradycyjne techniki, ubrać choinkę lub ozdobić dom na Święta.

Popołudnie w Muzeum: Skąd się wzięła choinka. Robimy ozdoby na świąteczne drzewko
13 grudnia (środa), godz. 17.00-18.30

Dlaczego ubieramy choinkę? Jak ją kiedyś strojono? Jak wykonać własnoręcznie ozdoby choinkowe? Dowiemy się tego podczas popołudniowego spotkania. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których wykonamy piękne ozdoby na wasze świąteczne drzewka.

Wernisaż instalacji TEEN-AGE
15 grudnia (piątek), godz. 18.00

Wystawa TEEN-AGE to wizualny efekt projektu „TEENS LOVE DESIGN 2017 Młodzieżowy Sektor Kreatywny” – inicjatywy o nastolatkach dla nastolatków. W jej ramach stymulowaliśmy działania kreatywne, m.in. podczas warsztatów w Polsce i Grecji, wykorzystując metodę design thinking. Instancję TEEN-AGE przygotowała Grupa Pan Generator działająca na pograniczu sztuki mediów i nowych technologii. Spodziewajcie się niespodziewanego!

DIY Święta w Wielkim Mieście
16 grudnia (sobota), godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00

Zapraszamy na warsztaty świąteczne do Muzeum dla Dzieci. W tym roku inspirujemy się nowoczesnym dizajnem największych światowych metropolii. Zaproście swoich najbliższych i wspólnie wykonajcie niepowtarzalne dekoracje do waszych domów.

Etnoniedziela. Warsztaty wycinania i klejenia szopek i światów z opłatka z Małgorzatą Pepłowską
17 grudnia (niedziela), godz. 15.30-17.00

Zapraszamy na warsztaty przedświąteczne prowadzane przez Małgorzatę Pepłowską –wszechstronną artystkę ludową z Węgrowa, laureatkę nagrody Oskara Kolberga. Nasz gość pokaże nam, jak wykonać niezwykłe i niespotykane już ozdoby świąteczne z kolorowych opłatków. Każdy uczestnik spotkania wykona kolorową opłatkową bombkę i inne ozdoby.

Koncert. Kolędowanie z Maniuchą Bikont
18 grudnia (poniedziałek), godz. 10.00-11.00 i 12.00-13.00

Zapraszamy na wspólne kolędowanie do Muzeum dla Dzieci. Poznamy ludowe kolędy polskie i ukraińskie, w tym kolędy życzące dla chłopca, dziewczynki, młodych, gospodarza. Posłuchamy, jak na żywo brzmią: skrzypce, basy, bęben, lira korbowa! Wykonawcy: Maniucha Bikont, Mateusz Kowalski, Michał Maziarz.

Hollywoodzki Sylwester w Muzeum dla Dzieci
31 grudnia 2017 / 1 stycznia 2018, godz. 18.00-09.00

Po raz pierwszy spędzimy Sylwestra w Muzeum dla Dzieci i wspólnie powitamy Nowy Rok. Zapraszamy na noc pełną wrażeń, emocji i… gwiazd! Stąpając po czerwonym dywanie, wcielimy się w postaci rodem z Hollywood. Najpiękniejsze piosenki Disney’a przeniosą nas w zaczarowany świat musicali. Odciśniemy swoje dłonie w Alei Gwiazd i tanecznym krokiem przeniesiemy się w rok 2018!

ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

www.muzeumdladzieci.pl

rezerwacje@ethnomuseum.pl

tel. 22 696 53 80, 22 827 76 41 wew. 213

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP