Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Marta Malina Moraczewska, Wikimedia Commons

Karpaty - drugie co do wielkości w Europie po Alpach - znajdują się w całej południowo-wschodniej Polsce, na Ukrainie, w południowo-zachodniej Słowacji, w Czechach i Rumunii. Obserwujemy różnorodność kultury ludowej na terenie łuku karpackiego, ale jesteśmy zainteresowani również śledzeniem podobieństw, wspólnej historii i korzeni kulturowych. Celem projektu jest zebranie bibliografii, materiału źródłowego, zdjęć i materiałów audiowizualnych o autentycznym folklorze regionu, a następnie udostępnienie  na Wikimedia Commons.  Kolejny krok to wykorzystanie zebranego materiału do rozwinięcia (utworzenia) powiązanych tematycznie artykułów na Wikipedii (w języku angielskim i odpowiednich językach lokalnych). Główny nacisk kładziony jest na strój regionalny i sztukę ludową oraz rzemiosło.

 Zespoły składające się z wikipedystów, etnografów i wolontariuszy będą podróżować  do wielu miejsc w Europie Środkowej, w celu udokumentowania kultury ludowej w Wikipediach i w zasobach Wikimedia Commons.

Wikipedyści z zespołu od początku projektu nawiązują kontakty z wikipedystami ze wszystkich odwiedzanych krajów, angażując ich w edycję, jak również w organizację lokalnych warsztatów i wyjazdów dokumentacyjnych. Każda podróż jest powiązana z co najmniej jednym muzeum w odwiedzanym regionie, z którym zespół współpracuje przy projekcie.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:GLAM/Carpathian_Ethnography_Project

 

 

Projekt finansowany jest ze środków Wikimedia Foundation.

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP