Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Ekspedycja ’88 w podróży

 

Przedmioty codziennego użytku z czasów PRL powędrowały w podróż po Polsce.
Drugi przystanek na trasie Ekspedycji ‘88:

 

 

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

2 czerwca – 15 lipca

Plac Teatralny 1, Lublin

 

Zebrane obiekty reprezentujące różne aspekty codzienności końca lat 80. XX w. udostępnione są w pełni gościom Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, także osobom o specjalnych potrzebach w formie audiodeskrypcji i filmów migowych. Można używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Zestawione razem, tworzą rodzaj „laboratorium“, dzięki któremu możemy odbyć swoistą podróż do roku 1988 - zderzając ówczesną codzienność, nie tak przecież odległą, z czasami nam współczesnymi. Uruchamiamy wspomnienia, skojarzenia oraz empatię, zdolność współodczuwania z drugim człowiekiem, otwierając się na inne doświadczenie i odmienną perspektywę widzenia. Wystawie towarzyszą materiały edukacyjne, ułatwiające proces samodzielnego zwiedzania.

 

Działania edukacyjne

W podróż do świata przedmiotów z Ekspedycją ‘88 zapraszamy również najmłodszych odbiorców, by mogli osobiście przekonać się, co stanowiło codzienność ich rodziców, ale także co ich fascynowało, interesowało. Wielopokoleniowe warsztaty z cyklu "Odkrywcy" dla dorosłych i całych rodzin będą wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego zainteresowania sobą.

 

Idea

Wystawa Ekspedycja ‘88 jest działaniem pilotażowym – procesem budowania spójnej edukacyjnej, etnograficznej i dostępnej powszechnie kolekcji artefaktów z II p. XX wieku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Kluczem do jej stworzenia był rok 1988: ostatni przed polską transformacją, ostatni, w którym, mimo okrągłej 70. rocznicy, nie obchodzono odzyskania niepodległości w 1918 r., i jednocześnie przypadała nań 100 rocznica założenia Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Ekspedycja ‘88 daje możliwość bezpośredniego, wręcz dotykowego kontaktu z kolekcją unikalnych artefaktów oraz zastanowienia, jaką rolę w naszym życiu pełnią przedmioty, jak zmienia się nasze nastawienie do nich oraz co dzieje się w momencie, kiedy przestają być nam już potrzebne lub jak potrzeba posiadania przeradza się w potrzebę kolekcjonowania. Prezentowane obiekty stanowią inspirację do szerszych rozważań o różnych obszarach kultury i dziedzictwa.

 

PRODUKCJA WYSTAWY:

Kuratorka i autorka projektu: Anna Grunwald

Koncepcja kolekcji, projekt wystawy, multimedia: Marcin Kuropatwa, Katarzyna Lewoc, Katarzyna Similak, Paweł Lewoc (Pavilon)

Opieka merytoryczna: dr Adam Czyżewski

Udostępnienie dla osób o specjalnych potrzebach, teksty, filmy: dr Edyta Lisek – Lubaś, Bartłomiej Żurawski, Andrzej Tracz (Zorro Design)

Współpraca merytoryczna, materiały i wydarzenia edukacyjne: Magdalena Stępień, Justyna Dominiak, Magdalena Dąbrowska, Angelika Dziurawiec, dr Paweł Matwiejczuk, Biuro Badań Społecznych Question Mark

Promocja, opieka edytorska: Elżbieta Czyżewska, Anastazja Stelmach, Anahita Rezaei.

 

Ekspedycja‘ 88 jest działaniem pilotażowym, efektem projektu E-Kolekcja realizowanego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w latach 2017-18 w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna“ dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP