Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 12-18 | Nd 12-17

Zwyczaje okresu Dodekameron. Dwanaście świętych dni na Cyprze

Cypr. Piękna wyspa na Morzu Śródziemnym. Miejsce pełne słońca. Światła, które gości też w duszach jej mieszkańców. Tutejsze Święta Bożego Narodzenia to piękne zwyczaje i tradycje.

 

25 grudnia na Cyprze rozpoczyna się, liczący dwanaście dni, okres zwany Dodekameronem. Począwszy od Bożego Narodzenia, trwa przez Nowy Rok, aż do Święta Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia.

Cypryjski Dodekameron to czas pełen radości, wypełniony unoszącymi się zapachami świątecznych wypieków – słodkich ciast z miodem i orzechami, aromatyzowanych świeżymi pomarańczami, cytrynami, cynamonem, goździkami i... posypanych miłością. Najważniejszym z nich jest ciasto świętego Vasiliosa – "visilópitta", będące konktynuacją pięknego zwyczaju, zgodnie z którym ukryta w środku moneta przynosi szczęście swojemu znalazcy na cały następny rok.

Okres dwunastu świętych dni zamkają Chrzest Chrystusa i poświecenie wód. Po poświęceniu, w świetle Chrztu Pana, Cypryjczycy kolędują w swoich domach, jedząc placki "kserotigana" i małe złote kuleczki "lukumades".

 

Zapraszamy do naszego domu.

Poznajmy się i wspólnie przeżyjmy Dodekameron!

CHRZEŚCIAŃSTWO, BIBLIA, REFORMACJA. WCZORAJ I DZIŚ

14 - 29 października


Wystawa zorganizowana przez Towarzystwo Biblijne w Polsce w ramach jubileuszu 500-lecia Reformacji. Prezentowane są na niej różne wydania Biblii (starodruki i wydania współczesne) oraz przykłady piśmiennictwa ewangelickiego w języku polskim. Jednym z celów wystawy jest ukazanie przemian w polskiej translatoryce biblijnej od tłumaczeń wyznaniowych po przekład ekumeniczny.

 

DIZJAN MA SENS(5S)

Od 3 października 2017 r. zapraszamy do Muzeum dla Dzieci na wystawę DIZAJN MA SENS(5S)*. Świat polskiego dizajnu otwiera się na feerię dziecięcych doświadczeń.

 

Staniecie się projektantami, twórcami nowoczesnego dizajnu, a wasze wizje urzeczywistnią sią! Wyostrzcie wszystkie zmysły i działajcie razem z nami. Spróbujecie samodzielnych eksperymentów i odkryć. Czekają na was działania oparte na doświadczaniu sztuki poprzez interakcję. Każdy eksponat i skorelowane z nim zadanie odkryje przed wami świat nowych  doznań. Zapomnijcie o nudzie!

 

Więcej...

#LOVEPME - WYSTAWA MIŁOSNYCH POCZTÓWEK

#LOVEPME - WYSTAWA MIŁOSNYCH POCZTÓWEK

 

Unikalny zbiór archiwalnych pocztówek miłosnych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. W skład ekspozycji wchodzi kilkadziesiąt kartek okolicznościowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych, pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Wystawa nie tylko odwołuje się do powoli zanikającego zwyczaju wysyłania pocztówek i listów miłosnych. Ukazuje także obyczajowość danego okresu trafnie uchwyconą na dawnych pocztówkach.

 

Marian Sołobodowski – kolekcjoner pasjonat, w swoich zbiorach posiada ok. 3000 archiwalnych pocztówek świątecznych i okolicznościowych, a także liczne wycinanki polskie i zagraniczne. Od lat angażuje się w przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i charytatywne. Wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP