Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Magia i Sztuka Bali | 6 października 2016 – 12 marca 2017

 

„Magia i Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała” to wystawa, której celem jest przybliżenie twórczości artystów balijskich, jej magicznego i rytualnego znaczenia, jak i kolekcjonerskiej pasji Krzysztofa Musiała, bez której realizacja projektu byłaby niemożliwa.

Wystawa pokazuje sztukę balijską w dwóch częściach poświęconych „sacrum” i „profanum”. Oznacza to, iż zebrane obiekty eksponujemy według ich sakralno-rytualnego oraz świeckiego przeznaczenia. W przestrzeni poświęconej „sacrum” znajdują się obrazy i rzeźby ilustrujące  dawne eposy indyjskie, hinduistyczne bóstwa, a także lokalne ceremonie. Ważnym elementem w tym obszarze ekspozycji jest również grupa sakralnych tkanin, których znaczenie wykracza daleko poza ich materialny status.

W strefie przejściowej między „sacrum” a „profanum” znajduje się grupa rysunków tuszem na papierze wykonanych przez twórców balijskich w latach 30. XX wieku. Są to prace przedstawiające życie codzienne na Bali, ukazane wielokrotnie w dramatyczny i pełen ekspresji sposób. Większość z nich znajdowało się niegdyś w kolekcjach słynnych antropologów – Margaret Mead i Gregory’ego Batesona.

W przestrzeni „profanum” można podziwiać szereg obrazów oraz tkanin ilustrujących Bali w jej świeckim wymiarze, a także cenny zespół stylizowanych figur zwierząt i ludzi wykonanych w latach 30. XX wieku w większości przez anonimowych artystów wyraźnie inspirujących się europejskim art deco.

 

Wernisaż 6 października godz. 19:00

Miejsce: I piętro

 

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP