Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

MAGIA I SZTUKA BALI

6 października 2016 – 12 marca 2017

 

Wystawa pokazuje twórczość dawnych i współczesnych artystów balijskich, jej magiczny i rytualny kontekst oraz kolekcjonerską pasję Krzysztofa Musiała, właściciela kolekcji. Ekspozycja prezentuje bogactwo sztuki balijskiej w trzech częściach. Pierwsza i zarazem największa pod względem ilościowym poświęcona jest malarstwu, druga – tkaninom, a trzecia – rzeźbie.

 

Miejsce: Hol I piętra

IMAGING KOREA - Poza ludźmi, krainą i czasem

01.12.2016 – 30.01.2017

 

Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii.

Przedstawiają różne oblicza Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na kontakt z dokumentacyjnym i artystycznym obliczem sztuki fotografii.

 

Jak sugeruje podtytuł – „Poza ludźmi, krainą i czasem” – fotografie przedstawiają złożony obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję spojrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także wejrzeć w to, co oferuje przyszłość. Zdjęcia ukazują współczesny kraj oraz Koreę rozumianą jako duchowy dom Koreańczyków.

 

Miejsce: I piętro

Ołtarz na Dzień Zmarłych

Ołtarz jest jednym z podstawowych elementów obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku. Oprócz tradycyjnych czaszek z cukru, napitku i pożywienia, mogą się na nim znaleźć także przedmioty, które były drogie zmarłym za życia. Ścieżki usypane z kwiatów i ziaren mają naprowadzać ich na drogę wiodącą do ołtarza, na którym oczekuje na nich uczta. Tegoroczny ołtarz stanowi połączenie tradycji meksykańskiej z elementami kultury polskiej.

 

Miejsce: II piętro

Futbolove Historie

Futbolove Historie | 10 czerwca – 30 października 2016 roku |

 

To opowieść o fenomenie futbolowej pasji i kibicowaniu jako żywej kulturze. Obecna wystawa „Czas Świętowania” przeobraża się w świątynię sportu i wypełnia niepowtarzalnymi eksponatami z największej w Polsce kolekcji legendy dziennikarstwa sportowego – Stefana Szczepłka.

 

Futbol jest wszędzie!

Miejsce: I piętro

PUSZTA - WĘGIERSKI BEZKRES

Puszta – węgierski bezkres I 6 – 27 września 2016

 

Puszta Hortobágy to kraina leżąca na północnym wschodzie Węgier. Jej bogactwem jest przyroda oraz historia i wyjątkowy folklor jej mieszkańców związanych z tradycyjnym pasterstwem. Jest największym w środkowej Europie obszarem stepu. Ogromna, otwarta przestrzeń z licznymi strumieniami i podmokłymi łąkami stanowi raj dla ptaków. Puszta to także ludzie i piękno tradycyjnej, kultywowanej przez wieki, kultury pasterskiej. Puszta ma dla Węgrów wymiar niemal transcendentalny jako miejsce wybrane na ojczyznę przez pierwszych, przybyłych tu z Azji, Madziarów, oddaje ducha i charakter narodu. Jest ważnym elementem kultury – inspiracją dla poetów i pisarzy, a także malarzy i filmowców. Wystawa prezentująca tę wspaniałą krainę jest efektem współpracy polskich i węgierskich muzeów.

 

Miejsce: Hol II piętra

SZARA STREFA SZTUKI

SZARA STREFA SZTUKI  - polscy twórcy art brut 15 lipca – 18 września 2016

 

Art brut to szara strefa sztuki. Mimo że istnieje poza tym, co widoczne i oficjalne, znacząco wpływa na artystyczne kierunki, mody i tendencje, zaś artystów-akademików stymuluje do poszukiwań i przekraczania estetycznych barier. Wierzymy, że dzięki zgromadzonym na wystawie SZARA STREFA SZTUKI. Polscy twórcy art brut fascynującym dziełom z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby widz będzie mógł porzucić rutynę patrzenia i kulturowe nawyki konwencjonalnej percepcji, a tym samym odbyć podróż po nieznanych zakamarkach wyobraźni oraz mrocznych i tajemniczych ścieżkach emocji. Na wystawie zobaczymy prace 31 twórców art brut, tych najwybitniejszych, jak Maria Wnęk czy Edmund Monsiel, ale i tych mniej znanych, którzy warci są szerszej popularyzacji.

 

Szukam Raju. Wycinanki Moniki Krajewskiej

15 marca – 15 września

W tradycyjnej sztuce żydowskiej – dekoracji synagog, haftach obrzędowych, rzeźbie nagrobnej i wycinankach – tekst splata się z obrazem: symbolem lub ornamentem. Ta subtelna gra obrazu i słowa inspiruje Monikę Krajewską, dla której czasem werset z modlitwy, Tory, błogosławieństw, a kiedy indziej „obraz pod powiekami” są punktem wyjścia do poszukiwań.

 

Patrz sosna tutaj ma igły sosnowe

Tu trawa ze zwyczajnej trawy

...

ale ciągnie nad lasem

klucz hebrajskich liter”

Jerzy Ficowski „Próba czasu”

 

Miejsce: Hol I piętra