Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Polski
Logo youtube Logo facebook Logo twitter Logo pinterest

BLOG

NEWSLETTER

Pn Nieczynne | Wt/Czw/Pt 10-17 | Śr 11-19 | Sb 10-18 | Nd 12-17

Konferencja naukowa 7-8 czerwca 2017 r.

Polskie badania w Hiszpanii, Portugalii i Ameryce Łacińskiej. Konferencja dedykowana prof. Marii Frankowskiej
i prof. Eugeniuszowi Frankowskiemu

 

Maria Frankowska – polska etnolożka i amerykanistka, prowadziła liczne badania terenowe

w Ameryce Łacińskiej, dotyczące głównie problematyki religioznawczej, przemian kulturowych i sztuki Indian Meksyku i Peru.

Eugeniusz Frankowski – etnograf i archeolog, autor licznych prac dotyczących etnografii Polski i Półwyspu Iberyjskiego (głównie Kraju Basków), teorii magii, sztuki ludowej, zagadnień kultury materialnej. W latach 1921–1939 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Obie postaci odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu warszawskiego Muzeum Etnograficznego, dlatego też, dedykując im tegoroczną konferencję, pragniemy przyjąć ich badania za punkt wyjścia do dyskusji o współczesnej etnografii i antropologii w badanych przez nie obszarach tematycznych.

 

Program konferencji [PDF]

 

PROGRAM WYDARZENIA:

Wielkie Cywilizacje Afryki – konferencja 29 października, godz. 14.00

 

 

14.00 -  Otwarcie konferencji

14.15 -  mgr  Dariusz Skonieczko,  „Imperium Beninu – chwała zaklęta w brązach królewskich”

14.45 - dr Błażej Popławski, „Polskie tradycje badań nad imperiami Sudanu Zachodniego”;

15.15 – dr Hanna Rubinkowska  -Anioł i dr Patryk Anioł, Społeczne znaczenie alkoholu w dwudziestowiecznym Cesarstwie Etioipskim

15.45 - dr Błażej  Ciarkowski, „Przyszłość silniejsza, niż przeszłość. Architektura nowoczesna w postkolonialnej Afryce”

16.15 - mgr Bogusław Franczyk, „Forma, styl i technika naczyń ceramicznych w królestwie Mali na podstawie materiału ze stanowiska Niani”

16.40 – Panel dyskusujny

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Konferencja naukowa: Etnografia i folklorystyka żydowska w Polsce do roku 1945

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ma zaszczyt zaprosić na

 

Międzynarodową Konferencję Naukową

Etnografia i folklorystyka żydowska w Polsce do roku 1945, której patronuje osoba wybitnej badaczki kultury jidysz Reginy Lilientalowej.

 

1-3 września 2015 r.

 

Językami obrad będą polski i angielski.

Referaty i dyskusje będą tłumaczone symultanicznie.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 26 sierpnia na adres konferencja@ethnomuseum.pl

lub telefonicznie 22-827 76 41 wew. 233, 231,

z podaniem imienia i nazwiska oraz nazwy instytucji.

 

 Na zdjęciu: Regina Lilientalowa,

 fot. Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie

Przed II wojną światową badania nad życiem i kulturą Żydów w Polsce i całej Europie środkowo-wschodniej prowadzili uczeni z różnych krajów i kręgów badawczych, m.in. Henryk Lew, Max Grünwald, Beniamin Wolf Segel, Regina Lilientalowa, Jehuda Lejb Cahan, Giza Frenkel, Noach Pryłucki, Alfred Landau, Max Weinreich, Saul Ginzburg i Peter Marek, Szmuel Lehman i Szlojme Bastomski. Publikowali w kilku językach, po niemiecku – na łamach czasopism „Am-Urquell”, „Globus” i „Mitteilungen zur Jüdichen Volkskunde”, po polsku – w „Izraelicie”, „Wiśle” i „Ludzie”, po rosyjsku – w „Voshode” i „Evrejskoj Starine” oraz w jidysz – w „Jidysze Filologie” i „Filologisze Szriftn”. Naszym zamiarem jest przywrócenie pamięci o dokonaniach badaczy wszystkich wspomnianych kręgów językowych i w efekcie – uzyskanie pełnego obrazu rozwoju etnografii żydowskiej w Polsce i szerzej – w Europie środkowo-wschodniej.

Powodem podjęcia tej tematyki przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest fakt, że to właśnie w murach tej instytucji na przełomie XIX i XX w. spotykała się grupa folklorystów publikujących w „Izraelicie” i „Wiśle”, której przewodził Henryk Lew. W zbiorach Muzeum ważne miejsce zajmował dział poświęcony kulturze żydowskiej. Kolekcję tę wzbogacali m.in. Henryk Lew, Regina Lilientalowa i Ignacy Bernstein. W czasie II wojny światowej zbiory Muzeum doszczętnie spłonęły.

Nawiązując do tego ważnego wątku swej historii, Państwowe Muzeum Etnograficzne dąży do odtworzenia kolekcji żydowskiej zarówno przez gromadzenie ocalałych w Polsce zabytków, jak i poprzez ich rekonstrukcję na podstawie zachowanej dokumentacji oraz wykonywanie replik wybranych artefaktów ze zbiorów innych muzeów.

Copyright © 2015 Ethnomuseum.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 253

Logo RPO
Logo BIP